Yrkesval

Hon

Så börjar ganska många kapitel i de böcker jag läst på sista tiden.

Hon, vem är hon, undrar jag. Jag tror mig ha förstått att det är en teknik som vissa författare tar till för att skapa förväntan, spänning eller kanske till och med lust inför mötet med texten. För mig blir det ofta ett irritationsmoment eftersom jag kan ha svårt nog att hålla reda på personerna i boken ändå.

Med det sagt så fortsatte vi vår resa. Eller jag ska kanske skriva så här

Hon fortsatte sin resa…

Var ni vid Loch Ness, frågar nästan alla som hör att vi varit i Skottland.

Nej, det var vi inte är det korta svaret. Det lite längre svaret är att vi av olika anledningar valde bort det besöket. För det är liksom självklart att Loch Ness ingick i vår ursprungliga planering.

Nu blev det alltså inte så men däremot besökte vi Loch Lomond.

Hon har insett att melodin ”The Bonnie Banks of Loch Lomond” har spökat runt i hennes huvud under många år. Inför resan har hon lyssnat till detta ljuva musikstycke många gånger eftersom hon numera har det lätt framtagbart på telefonen.

Det är underbart vid sjön liksom vid alla de andra sjöarna som vi sett.

Hon doppade händerna i vattnet och sedan promenerade vi genom den lilla sagobyn Luss som låg vid stranden.

I mitten av byn hittade vi ett mycket litet torg. Mitt på torget växte ett träd som hade planterats till minne av drottning Elisabeth.

Hon slog sig ned på bänken som gick runt trädet. Så satte hon på Musiken. Känslan att sitta där, fast hon inte såg vattnet just då, var magisk. Ett fantastiskt minne.

Sedan åt vi ”Haggisburgare” på puben. Det var kanske inte lika fantastiskt men det var något som också hör till ett Skottlandsbesök. 

Dagens barnhistoria kommer här.

Vid lunchen säger ett barn:

Jag ska jobba med Datasimulering”. Sedan följer en förklaring av vad det innebär.

Efter en stund säger samma barn ”Jag kan inte skära korven. Jag är liten, bara fem år!

Jag ska jobba som brandman för jag tycker om att hjälpa människor” säger då det något äldre barnet!

Kram Inger

I texten finns det inlagt länkar där man kan få veta mer om intressanta saker som tas upp eller nämns i bloggen. Länkarna är fetstilade och är understrukna (det sistnämnda kan variera beroende på webbläsare)

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *